Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

33,33 | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

ďalší originál Tilgnerovej fontány Tritón a nymfa na nádvorí Mirbachovho paláca stojí vo viedenskej Volksgarten?

Výstava

33,33

Autor: Peter Kalmus
Mirbachov palác (pozrite kontakt)
23. 1. 2018 - 1. 4. 2018
Kurátor: Gabriela Kisová

Takzvaný "osmičkový rok", na prahu ktorého stojíme, bude rokom osláv a spomienkových akcií, ale aj príležitosťou pre kritickú reflexiu našej histórie, na ktorej by sa mali podieľať nielen inštitúcie ale aj jednotlivci. Inštalácia Petra Kalmusa v Galérii mesta Bratislava vychádza z traumatických udalostí 21. augusta 1968. Český spisovateľ Ludvík Vaculík v manifeste 2000 slov v júni 1968 napísal: Veliké znepokojení v poslední době pochází z možnosti, že by do našeho vývoje zasáhly zahraniční síly. Tváří v tvář všem přesilám můžeme jedině trvat slušně na svém a nezačínat si.“ Jeho predpoveď sa naplnila o dva mesiace neskôr, kedy územie Československa obsadilo polmiliónové vojsko krajín Varšavskej zmluvy a hrubou silou zastavilo reformný proces v strane a v spoločnosti. Nastala éra prehlbujúcej sa kolektívnej apatie.

 

Keď sa v januári 1969 na Václavskom námestí v Prahe upálil študent Ján Palach, jeho meno obletelo svet. Dodnes je symbolom odporu voči ruskej invázii a nastupujúcej normalizácii, jeho biografia je zdokumentovaná, jeho čin je zasadený do historických kontextov. Peter Kalmus svoju výstavu venuje obetiam ruskej invázie, o ktorých naopak nevieme takmer nič: tridsiatim prevažne mladým mužom a ženám, ktorí v letných dňoch 1968 prišli na území Slovenska o život. Pre Kalmusa bolo leto 1968 podľa vlastných spomienok úžasné. Oslávil pätnáste narodeniny, získal svoj prvý občiansky preukaz, okúsil chuť dospelosti, závan slobody šíriacej sa kvetinovou a beatnickou generáciou, a po prvý raz sa stretol so svojím otcom Wolfgangom, ktorý sa o rok neskôr vrátil do SRN a bol odsúdený za emigráciu. Stredu 21. augusta zažili spolu s rodinou v Piešťanoch, kade sa prehnali tanky.

 

Ak vypočítame priemernú dĺžku života obetí, vyjde nám číslo 33,33. Je zhoda s takzvanými Kristovými rokmi čisto náhodná, alebo to má hlbší význam? Najmladšia obeť mala 2 roky, najstaršia 75. Ich príbehy sú rôzne, niektorí sa postavili tankom do cesty alebo hádzali na ne kamene, iní jednoducho boli v nesprávnom čase na nespránom mieste. Všetky obete však spája, že sa stali súčasťou našej kolektívnej pamäte a ich pripomínaním si môžeme ešte intenzívnejšie uvedomiť, že naša sloboda nie je samozrejmosťou. 

Tvorba Petra Kalmusa sa vyznačuje vysokou citlivosťou voči porušovaniu princípov demokracie. Viaceré jeho diela sa vzťahujú k najmocnejším totalitným režimom 20. storočia – nacizmu a komunizmu. V inštalácii 33,33 formou abstrahovanej kresby pripomínajúcej policajný záznam z miesta činu symbolicky prinavracia telo obetiam a dáva priestor tým, na ktorých by sme nemali zabudnúť. Súkromné traumy mnohých rodín v bývalom Československu majú verejný význam a podľa umelca by verejným záujmom dnes mala byť zvýšená miera ostražitosti, v ére takzvaných fake news, prostredníctvom ktorých sa útoky na princípy demokracie preniesli z reálneho do virtuálneho priestoru, kde jeden štát formou propagandy zasahuje do suverenity iného štátu a znemožňuje vecnú diskusiu. Nehovoriac o reálnych vojnových konfliktoch neďaleko našich hraníc ako anexia Krymu a vojna na východnej Ukraine. Okrem témy slobody, odvahy, občianskej kuráže a spravodlivosti je i táto myšlienka motívom Kalmusovej výstavy. 

 

Gabriela Kisová

kurátorka výstavy

     Ludvík Vaculík, 2000 slov, Literární listy, 27.6.1968

    Zoznam obetí zverejnený na webovej stránke UPN, www.upn.gov.sk  

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Peter Kalmus

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.