Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Malý princ. Ilustrácie Antoina de Saint-Exupéryho  zo zbierky Michaela Andreasa Wahleho | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

v zbierkach GMB sa nachádza takmer 33 000 zbierkových predmetov?

Výstava

Malý princ. Ilustrácie Antoina de Saint-Exupéryho zo zbierky Michaela Andreasa Wahleho

Mirbachov palác (pozrite kontakt)
3. 3. 2016 - 3. 4. 2016

Malý princ (po francúzsky Le Petit Prince) vyšiel po prvý raz 6. apríla 1943 v New Yorku a krátko na to aj vo francúzskom vydaní s ilustráciami. Ide o najslávnejšie dielo spisovateľa, básnika a pilota (jedného z prvých) Antoina de Saint-Exupéryho (1900, Lyon – 1944, blízko Marseille). Autor mal vo svojom živote dve vášne: lietanie a písanie.

            Malý princ je štvrtou najprekladanejšou knihou na svete – jestvuje vo viac ako 200 jazykoch a dialektoch, a bola vyhlasovaná za najlepšiu knihu 20. storočia vo Francúzsku. Filozofický príbeh bol adaptovaný do rôznych umeleckých foriem a médií: zvukové nahrávky, rozhlasové a divadelné hry, film. Je poetickou rozprávkou s ilustráciami autora, Antoina de Saint-Exupéryho. Knižku napísal počas druhej svetovej vojny, keď letel do Severnej Ameriky.

            Krátky príbeh obsahuje autobiografické prvky: pilot zostal osem dní uviaznutý v púšti. Vtedy stretáva mladého princa, ktorý dopadol na Zem z malého asteroidu. Počas toho, ako sa pilot pokúša opraviť svoje lietadlo, malý zlatovlasý princ mu rozpráva príbeh o svojom živote a kladie mu otázky o existencii na Zemi. 

            Knižka je plná fantazijných, nereálnych prvkov. Fantázia má v Malom princovi fungujúce miesto, pretože skôr než na realizme dospelých je logika príbehu viac založená na detskej predstavivosti. Hoci je napohľad detskou knižkou, poskytuje všeobecné zamyslenia nad životom, ľudskými vzťahmi a vlastnosťami. Opisuje samotu, priateľstvo, lásku, stratu, zodpovednosť, a tiež podstatné otázky zo sveta dospelých.

            "Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.” alebo “Ty budeš navždy zodpovedný za všetko, čo si skrotíš.” – sú zjavne tými najznámejšími citátmi, pretože sa dotýkajú ľudského spájania. Týmto aj iným vetám v príbehu dala tvár múdrosť a životné skúsenosti.

             Desaťfarebné litografie, ktoré Galéria mesta Bratislavy predstavuje verejnosti od 3. marca do 3. apríla 2016, boli vytvorené a vytlačené v ateliéri umeleckého tlačiara Philippa Morena so súhlasom a pod kontrolou Dedičov Antoina de Saint-Exupéryho (La Succession Antoine de Saint-Exupéry) v spolupráci s vydávateľstvom Bibliothèques des Introuvables. Každá litografia je vytlačená na 250 g papieri BFK Rives a obsahuje slepotlač s ochrannou známkou „Succession Antoine de Saint-Exupéry“. Dedičia dali zhotoviť niekoľko limitovaných edícií súboru 20 litografií v roku 2009, pričom naša kolekcia je zapožičaná zo zbierky nemeckého zberateľa Michaela Andreasa-Wahleho a sprostredkovaná nemeckým vydavateľstvom Kontakt Verlag.

         Ide teda o novodobé litografie vytvorené podľa originálnych kresieb autora. Jeho pôvodné akvarelové ilustrácie sa ako kompletný celok známy z knižky nezachovali. Najucelenejší pôvodný rukopis obsahujúci text aj ilustrácie z Malého princa je uchovávaný v The Morgan Library & Museum v New Yorku. Je v ňom dvojnásobne toľko textu ako vo výslednom vydaní a podobne aj ilustrácie sú v ňom v podobe často nepoužitých náčrtov, konceptov. Rukopis sa sem dostal v roku 1968 kúpou od Exupéryho blízkej priateľky Silvie Hamilton Reinhardt. Silviu Hamilton navštívil Exupéry v apríli 1943, krátko po tom, ako bola knižka vydaná, aby jej svoj rukopis daroval so slovami: „Chcel by som vám dať niečo nádherné, ale je to všetko, čo mám“. Krátko na to opustil mesto New York, kde prežil dva roky počas II. svetovej vojny a kde knižku napísal.

Zámerom Galérie mesta Bratislavy je osloviť touto výstavou predovšetkým detského diváka. Sprievodné programy k výstave sú pripravené pre školské skupiny a rodiny s deťmi.

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.