Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Legenda slovenského maliarstva | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

organizujeme celoslovenský program pre školy UMENIE ZBLÍZKA?

Výstava

Legenda slovenského maliarstva

Autor: Milan Paštéka
Pálffyho palác (pozrite kontakt)
20. 3. 2015 - 28. 6. 2015

Milan Paštéka za sebou zanechal dielo, ktoré svojím významom presiahlo hranice Slovenska. Patrí k tomu najlepšiemu, čo vytvorilo stredoeurópske maliarstvo v druhej polovici dvadsiateho storočia. V každej fáze svojej viac než štyridsaťročnej tvorby namaľoval vrcholné obrazy. Spolu s priateľom Dušanom Vankom sme sa ich snažili získať na túto výstavu. Práca to bola neľahká a zabrala viac než dva roky. Navštevovali sme zberateľov, Centrálny archív a významné galérie na Slovensku. Našli sme si cestu aj do regionálnych inštitúcií a zahraničných galérií. Vybrali sme takmer tristo obrazov. Obmedzené priestory na druhom poschodí Pálffyho paláca nás prinútili zúžiť konečný počet diel na deväťdesiat.

     Paštéka bol vynikajúci kresliar a tiež príležitostný grafik a keramik. Bohužiaľ, tieto práce sa nám do kolekcie nezmestili. Boli už síce predstavené na samostatných výstavách, ale zaslúžili by si retrospektívnu prezentáciu. Milan Paštéka bol napriek svojho mimoriadnemu talentu veľmi pracovitý a skromný. Veľmi dobre sme si rozumeli, boli sme často v kontakte viac ako dvadsať rokov. Mal rád futbal, hokej a tenis. Pravidelne som so porážal v stolnom tenise a on mi nedoprial žiadnu výhru v šachu. Okrem kreslenia a maľovania bolo jeho najväčšou vášňou rybárčenie, ku ktorému ho priviedol otec.

     Pri práci na obrazoch potreboval absolútny pokoj, ktorý nachádzal v noci. Zostalo po ňom dielo, ktoré nebolo ovplyvnené dobovými limitmi. Podarilo sa mu nájsť vlastný maliarsky rukopis, ale neuspokojil sa len s tým – vždy sa snažil posunúť svoju tvorbu ešte ďalej.                                                                                                                

     Milan Paštéka – výnimočná osobnosť, ktorú nezlomilo ani vylúčenie zo Zväzu výtvarných umelcov začiatkom sedemdesiatych rokov, ani zákaz vystavovania a problémy s cestami do zahraničia. Charizmatický maliar si vždy našiel svoje publikum a uznávali ho aj tí, čo nemali galandovcov v obľube.

     Súkromní zberatelia mu nielen pomáhali s rodinným rozpočtom, ale boli pre neho aj morálnym povzbudením v neľahkých časoch totality. Jeho tvorba nebola bohatá na témy, ale začiatkom deväťdesiatych rokov všetkých prekvapil. Ako bytostný figuralista a kolorista vytlačil postavu na okraj záujmu a začal maľovať monochromatické abstraktné obrazy. Je obrovská škoda, že túto mimoriadnu fázu jeho tvorby nečakane ukončila tragická autonehoda v septembri 1998.

     Milan Paštéka – Maľba je zberateľská výstava, ktorú významne dopĺňajú slovenské galérie a Galerie výtvarného umění v Ostrave. S Dušanom Vankom sme si rozdelili úlohy. On sa zameral skôr na reprezentatívnu publikáciu k výstave, ktorú vydalo vydavateľstvo KRÁSA, ja som sa venoval viac koncepcii výstavy. Prečo sme sa pustili do takého náročného projektu? Už v deväťdesiatych rokoch ma Milan Paštéka prizval, aby som sa podieľal na príprave retrospektívnej výstavy v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy. Mali sme už zmapované obrazy v súkromných zbierkach. Tie sme potom, bohužiaľ, už bez autora, vystavili v roku 1999 v spolupráci s Ivanom Jančárom a Rudolfom Filom pod názvom Aristokrat mlčania. Dušan Vanko je dlhoročný obdivovateľ Paštékovho diela a vyzná sa v ňom ako málokto. Navyše sme obaja vždy ctili známy Paštékov výrok: „Maliarstvo je uchopiteľné, no že by ho komentár urobil zrozumiteľnejším, o tom ma ešte nikto nepresvedčil.“

     Dielo Milana Paštéku patrí do zlatého fondu slovenského maliarstva. Bol to dobrý, čestný a zásadový chlap. Mal som ho rád a je nás veľa, ktorým veľmi chýba.

 

 

Jan Kukal, spoluautor výstavy 

 

loga.jpg

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Milan Paštéka

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.