Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Retrospektíva | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

ďalší originál Tilgnerovej fontány Tritón a nymfa na nádvorí Mirbachovho paláca stojí vo viedenskej Volksgarten?

Výstava

Retrospektíva

Autor: Ernst Fuchs
Pálffyho palác (pozrite kontakt)
28. 5. 2014 - 21. 9. 2014
Kurátor: Dr. Cornelia Mensdorf-Pouilly

Pri príležitosti znovuotvorenia zreštaurovaných miestností Pálffyho paláca v Bratislave, vedenie GMB uvádza Retrospektívu slávneho rakúskeho maliara, sochára a všestranného umelca Ernsta Fuchsa. Výstava zahŕňa najvýznamnejšie diela jeho 65 ročnej tvorby.

            Už ako mladý umelec pracoval Ernst Fuchs na obrazových a grafických okruhoch. Hlavným motívom výstavy bude prehľad tých najvýznamnejších. Tieto okruhy sú demonštrované  témami zo starého a nového zákona, židovskej a kresťanskej mystiky ako aj vizuálnymi a pestrofarebnými krajinami a ikonickými portrétmi. Predovšetkým cyklus jednorožca – ktorý bude prvýkrát vystavený ako celok – mu dopomohol k vybudovaniu si mena už v 50. rokoch v Paríži. Avšak už v tej dobe uvažoval majster nad monumentálnymi dielami. I keď ho samotný Salvador Dali prirovnal k Dürerovi, Fuchs chcel zanechať  formát medirytiny a prejsť k veľkým obrazovým formátom.

 

            Na vrchole svojej tvorby nadobudol v roku 1972 vychýrenú vilu Otta Wagnera vo Viedni – Hütteldorf, ktorá dnes funguje ako múzeum Ernsta Fuchsa. Na tomto mieste začal uskutočňovať svoj životný sen, a to premieňať rytiny ako „ Víťazstvo jednorožca“ či „ Sfinga Mystagoga“ na olejové maľby. Na výstave v Pálffyho paláci sa prvýkrát vystavia monumentálne obrazy a podrobne vypracované rytiny z 50. a 60. rokov vedľa seba. Vzrušujúci zážitok pre znalcov a pozorovateľov umenia. Je to príležitosť ponoriť sa do sveta starých majstrov a do sveta mýtov Ernsta Fuchsa.

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ernst Fuchs

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.