Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Život umelca v exile | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

že Mirbachov palác, jedna z budov galérie, pochádza už z roku 1768?

Výstava

Život umelca v exile

Palác národov, Geneva
10. 4. 2012 - 30. 4. 2012
Kurátor: Ivan Jančár

K brehom chladného, alpského ženevského jazera po rokoch zavítal velikán slovenského výtvarného umenia Koloman Sokol. Presiaknutosť tohto kozmopolitného mesta európskeho historického významu agendou ľudských práv korešponduje s autorovým pohnutým osudom: v hľadaní umeleckej i osobnej slobody musel opakovane opustiť svoju vlasť, ostatne po komunistickom prevrate československého februára 1948.

Výstava vybraných diel ranej i neskoršej tvorby zakladateľa modernej slovenskej grafiky v Ženeve potrvá do 30. apríla 2012. Podujatie je v období ostatných dvoch rokov už tretím plodom identických nadšencov – Galérie mesta Bratislavy, vedenej Ivanom Jančárom a Stálej misie Slovenskej republiky pri ženevskej Úradovni OSN. Vizuálna pestrofarebnosť Sokolových grafík, z ktorých verejnosti mnohé zostávali až dosiaľ nepoznané, kontrastuje so strohosťou formálnych diplomatických rokovaní širokej rodiny orgánov, agentúr v rámci i mimo systému OSN dominujúcej západošvajčiarskej metropole. Pritom práve umenie je nezriedka tým najúčinnejším prostriedkom otvárania pomyslených dverí medzinárodnej spolupráce. Aj v tomto duchu boli v októbri 2010 Ženeve predstavené ilustrácie Dušana Kállaya a Kamily Štanclovej a o rok neskôr diela Nataše Floreánovej.

Kolomana Sokola pod hlavičkou „Život umelca v exile“ na vernisáži v srdci multilaterálnej Ženevy – Paláci národov – uviedol 16. apríla 2012 najvyšší zástupca Úradovne OSN, jej generálny riaditeľ Kassym- Jomart Tokayev, veľvyslanec a stály predstaviteľ SR Fedor Rosocha, riaditeľ Galérie a kurátor výstavy Ivan Jančár, nevynímajúc veľvyslankyňu Betty King, stálu predstaviteľku Spojených štátoch amerických, kde autor našiel svoj druhý domov až do sklonku svojho plodného, tvorivého života.

Netradične zemou slovenského Liptova a americkej Arizony bola symbolicky pokrstená najnovšia monografia spoluautorov Ivana Jančára a Lee Karpiscak k tomuto jedinečnému umelcovi svetového formátu s titulom „Koloman Sokol – 100 nepublikovaných diel“.

Chuť Slovenska bola prítomným reprezentantom diplomatickej komunity, medzinárodných organizácií, krajanom, medzi ktorými nechýbala ani slovenská futbalová legenda - kapitán triumfálneho československého tímu z Belehradu 1976 Anton Ondruš - priblížená ponukou slovenských špecialít a vína.

 

Výstava sa koná s finančným prispením Ministerstva kultúry SR.

 

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.