Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Nebo nad hlavou, umelci Barbizonu | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

že Mirbachov palác, jedna z budov galérie, pochádza už z roku 1768?

Výstava

Nebo nad hlavou, umelci Barbizonu

Mirbachov palác (pozrite kontakt)
27. 4. 2012 - 17. 6. 2012
Kurátori: Zsófia Kiss-Szemán, Zuzana Štěpanovičová

Nebo nad hlavou - umelci Barbizonu je výstava popredných francúzskych predstaviteľov Barbizonskej školy, jej rakúskych nasledovníkov – „náladových impressionistov“, a najznámejšieho predstaviteľa u nás, Ladislava Mednyánszkeho. Výstava podáva mimoriadne vzácny obraz o barbizonskej maľbe, o jej reflexii a význame v Strednej Európe.

Projekt sa zameriava na prezentáciu diel umelcov v Barbizone neďaleko Paríža vo Francúzsku, ktorá zohrala významnú úlohu vo vývine maliarstva u nás najmä na začiatku 20. storočia. Bez barbizonských umelcov sú dejiny európskeho maliarstva 19. a 20. storočia nemysliteľné. Diela týchto umelcov napriek mimoriadnemu významu ešte nikdy neboli na Slovensku vystavené. Teraz sa naskytla jedinečná príležitosť, aby výnimočná kolekcia diel barbizonských umelcov z Oblastnej galérie v Liberci mohla byť prezentovaná u nás.
Barbizonskí umelci začali maľovať prvýkrát v histórii maliarstva pod šírim nebom, v plenéri, s nebom nad hlavou, keď sledovali atmosférické javy priamo v prírode a sa snažili ich bezprostredne zachytiť na plátne. Projekt kladie dôraz na vybrané diela príslušníkov barbizonských umelcov, ktoré svojim významom patria do dejín svetového výtvarného umenia.

 

Výstava sa koná s finančným prispením Ministerstva kultúry SR

 

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Kurátor: Beata Jablonská, Kristína Zaťko Jarošová
24. 9. 2020 - 29. 11. 2020
Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.