Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Albín Brunovský  | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

GMB vydala k stálym expozíciám umenia 19. a 20. storočia nových sprievodcov v slovenskom a anglickom jazyku?

Výstava

Albín Brunovský

Alcalá de Henares, Španielsko
25. 3. 2011 - 15. 6. 2011
Kurátor: Ivan Jančár

 

Takmer sedemdesiatku diel slovenského grafika, maliara a ilustrátora Albína Brunovského má  možnosť vidieť španielska kultúrna verejnosť od 25.3.2011  v modernej galérii Antiguo Hospital de Santa María v rodisku Miguela de Cervantes Saavedru, v meste Alcalá de Henares neďaleko Madridu.
Výstavu slávnostne otvorili 24.3.2011 veľvyslanec SR v Španielskom kráľovstve Ján Škoda za účasti generálnej riaditeľky archívov, múzeí a knižníc Madridskej autonómnej oblasti Isabel Rosell Volart, starostu mesta Alcalá de Henares Bartolomého Gonzáleza Jiméneza a zástupcov Univerzity de Alcalá.
Kurátor výstavy  riaditeľ Galérie mesta Bratislavy Ivan Jančár, v prejave na jej otvorení predstavil vystavované diela A. Brunovského a vývoj tvorby umelca, považovaného za jedného z troch najvýraznejších zástupcov slovenskej grafiky 20. storočia popri Kolomanovi Sokolovi a Vincentovi Hložníkovi.

„Brunovský sa nechal inšpirovať nesmrteľným dielom Cervantesa a vytvoril ilustrácie plné mágie a tajomnej atmosféry,“ zdôraznil kurátor I. Jančár.

Zo slovenskej strany sa na uskutočnení podujatia podieľalo výraznou mierou Ministerstvo kultúry SR, ktoré zaradilo výstavu v Alcalá de Henares medzi kľúčové projekty propagácie slovenskej kultúry v zahraničí v tomto roku.

Vystavované diela pochádzajú zo zbierok Slovenskej národnej galérie a Galérie mesta Bratislavy.

S finančným príspevkom MK SR.


 

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.