Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

JCE- MLADÉ EURÓPSKE UMENIE | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

môžete navštíviť tvorivé dielne pre rodiny s deťmi?

Výstava

JCE- MLADÉ EURÓPSKE UMENIE

Mirbachov palác (pozrite kontakt)
29. 6. 2010 - 29. 8. 2010
Kurátor: Beata Jablonská, Andrea Ponsini

BIENÁLE MLADÉHO EURÓPSKEHO UMENIA
JEUNE CRÉATION EUROPÉENNE


Galéria mesta Bratislavy je jednou zo zástavok veľkého európskeho projektu, ktorý predstavuje deväťdesiat mladých umelcov z deviatich európskych krajín. Myšlienka spoločných prezentácií sa zrodila vo francúzskom Montrouge a prvýkrát sa zrealizovala vo forme putovnej výstavy v roku 2000. Postupne sa vykryštalizovala do podoby pravidelne sa opakujúceho bienále organizovaného v spolupráci s umeleckými inštitúciami a kultúrnymi komunitami z deviatich krajín Európy: Francúzska, Litvy, Maďarska, Poľska, Portugalska, Rakúska, Slovenska, Španielska (Katalánska) a Talianska. Pôvodná idea putovnej výstavy sa postupne rozrástla a dnes zahŕňa nielen výstavné ambície, ale celú sieť aktivít: od priamej podpory umelcov prostredníctvom rezidenčných pobytov až po diskusné fóra k aktuálnym témam súčasnej umeleckej scény. Cieľom takto postavených projektov je predovšetkým prekonávanie mentálnych hraníc, ktoré sú napriek zjednotenej Európe stále prítomné.

Výstava Mladé európske umenie a všetky paralelné aktivity vytvárajú dynamickú sieť poznatkov, vizuálnych zážitkov, profesionálnych a priateľských vzťahov, ktoré sa postupne stávajú viditeľnou súčasťou európskej umeleckej scény.

Poznajúc povahu svojej domácej scény, kurátori z jednotlivých oslovených krajín sú poverení výberom charakteristickej vzorky, ktorá by mala reprezentovať a čo najvernejšie odrážať mladé umenie. Tohtoročný ročník výstavy pripravili Stéphane Corréard (Francúzsko), Goda Giedraityte (Litva), Beata Jablonská (Slovensko), Sári Stenczer (Maďarsko), Dietar Grimmer (Rakúsko), Sandra Solimano (Taliansko), Mario Pasqualotto (Španielsko), Gisela Leal (Portugalsko), Lidia Krawczyk a Beata Nowacka-Kardzis (Poľsko). Prehliadka súčasného európskeho umenia je prienikom deviatich pohľadov na to, čo tvorí esenciu umenia tej-ktorej krajiny. Každá národná kolekcia je zastúpená dielami desiatich autorov, takže výsledkom je demokratická a rôznorodá skladačka súčasného umenia zbavená reálnych, ako aj virtuálnych hraníc.

Výstava Mladé európske umenie zotrvá v Bratislave do konca leta. Ďalšou zastávkou na jej nomádskej ceste bude maďarský Pécs, neskôr sa presunie do rakúskeho Salzburgu a v nasledujúcom roku sa vždy na niekoľko mesiacov usadí v galériách v Taliansku, Španielsku a Portugalsku. 

 
 

 

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.