Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

SOCHA A OBJEKT XV.-SIMON OUD (NL) a HELEN VERGOUWEN (NL) | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

v zbierkach GMB sa nachádza takmer 33 000 zbierkových predmetov?

Výstava

SOCHA A OBJEKT XV.-SIMON OUD (NL) a HELEN VERGOUWEN (NL)

Mirbachov palác (pozrite kontakt)
24. 6. 2010 - 29. 8. 2010
Kurátor: Viktor Hulík

BRATISLAVA - PIEŠŤANY
24.6.-29.8.2010

Sochy na verejných priestranstvách vytvárajú jedinečný kolorit a  neopakovateľnú atmosféru, obohacujú možnosti kultúrneho vyžitia obyvateľov i návštevníkov týchto miest. Možnosť bezbariérovej komunikácie s výtvarným dielom v uliciach,  na námestiach či v parkoch,  pomáha nielen budovať vzťah k umeniu, ale zároveň kultivuje estetické cítenie a vedomie diváka. V rámci medzinárodnej výstavy Socha a Objekt sa každé leto predstavuje slovenskému divákovi kvalitné umenie, ako aj  významné umelecké osobnosti z mnohých krajín.  Medzinárodná kooperácia a spolupráca ponúka príležitosť k bližšiemu spoznávaniu iných kultúr prostredníctvom tak univerzálneho dorozumievacieho média, akým je  výtvarné umenie.
Toto každoročne poriadané podujatie sa teší mimoriadnemu záujmu nielen zo strany laickej, ale i odbornej verejnosti.
V roku 2010 Socha a Objekt slávi 15.výročie svojej existencie.
Kým na prvom ročníku podujatia v roku 1997 predstavila svoje diela malá skupina slovenských autorov, tento rok to bude viac než 180 diel od 60 umelcov z 10 krajín.
Po prvý krát budú vďaka ústretovosti a dobrej spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi, a.s., ako aj s mestom Piešťany, veľkoformátové plastiky vystavené na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch, na mieste s dlhoročnou bohatou tradíciou v poriadaní exteriérových sochárskych výstav.

Okrem exteriérových lokalít v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí, na Nádvorí Klarisky a v Piešťanoch na Kúpeľnom ostrove s veľkorozmernými dielami sochárov zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Poľska, Maďarska, Chorvátska a USA, ponúkne tohtoročná Socha a Objekt XV. výtvarné diela ďalších umelcov v „komornejšom“ prostredí viacerých bratislavských galérií. Popri viacerých slovenských, tu budú zastúpení autori z Maďarska, Rakúska, Holandska, Nórska, Dánska a Brazílie.
Okrem samostatných výstav, ako napríklad rakúskej autorky Iny Loitzl v Galérii Rakúskeho kultúrneho fóra, slovenského dua Tomáš Džadoň a Monogramista T.D. v Galérii Krokus, Brazílčana Jaildo Marinha vo Výstavnej sále Univerzitnej knižnice, Ole Videbaeka z Dánska v Kamennej sále Galérie Slovenskej výtvarnej únie, či Simona Ouda a Helen Vergouwen z Holandska v Galérii mesta Bratislavy, to bude predovšetkým reprezentatívna prehliadka dvanástich súčasných nórskych sochárov v Dome umenia, ktorá bola pripravená v spolupráci s Veľvyslanectvom Nórskeho kráľovstva a Asociáciou nórskych sochárov v Osle, ďalej výstava MADI – Unicum s maďarskými umelcami, ako aj výstava mladých slovenských tvorcov vo Veľkej sále Galérie Slovenskej výtvarnej únie.
Z viacerých ďaľších známych mien tohtoročnej výstavy je potrebné ešte spomenúť účasť významného maďarského konštruktivistu Jánosa Fajó a jeho kolegu Istvána Harasztyho z Budapešti, Barda Breivika a Bente Sommerfeldt -Colberg z Nórska, Václava Fialu a Antonína Kašpara z Českej republiky,  ako aj našich Andreja Rudavského či Petra Rollera.

V tomto roku, keďže sa výstava bude otvárať v dvoch mestách, v Bratislave začíname tzv. vernisážový maratón, špecifický len pre toto podujatie vo štvrok 24.6.  o 14.00 hodine a slávnostné zahájenie 15. ročníka vychádza na 20. hodinu večer, program otvorení bude pokračovať v Piešťanoch nasledujúci deň, t.j. v piatok 25.6.2010 o 17.00 hodine v Hudobnom pavilóne Harmony na Kúpeľnom ostrove.

Otvorenie jednotlivých výstav v Bratislave 24.6.2010  o:

14.00 hod.    Galéria Krokus - TOMAS DŽADOŇ a MONOGRAMISTA T.D.
15.00 hod.    Galéria Rakúskeho kultúrneho fóra – INA LOITZL (A)
16.00 hod.    Galéria mesta Bratislavy – Mirbachov  palác-SIMON OUD (NL) a HELEN VERGOUWEN (NL)
17.00 hod.    Galéria SVÚ – (Umelka ) – OLE VIDEBAEK (DK) + SOCHA a OBJEKT MLADÝCH
18.00 hod.    Dom umenia – SÚČASNÉ NÓRSKE SOCHÁRSTVO
19.00 hod.    Galéria Z spolu s Výstavnou sálou Univerzitnej knižnice – MADI –UNICUM + JAILDO MARINHO (BR)


Slávnostné zahájenie 15. ročníka podujatia sa pre pozvaných hostí uskutoční o 20.00 v Lisztovej záhrade Univerzitnej knižnice v Bratislave
Slávnostné  otvorenie exteriérovej časti výstavy v Piešťanoch bude v piatok, 25.6.2010 o 17.00 hodine v Hudobnom pavilóne Harmony na Kúpeľnom ostrove.

Vystavujúci autori:

Viel Bjerkeset Andersen (N) ● Pan Arnborg (N) ● Christine Aspelund (N) ● Sergio Bacao ● Gabriele Berger (A) ● Denisa Bogdalíková ● František Bohunický ● Éva Bányász (H) ● Bård Breivik (N) ● Marek Cegledy ● Andrej Csillág ● Bente Sommerfeldt-Colberg (N) ● Martin Derner ● Tomáš Džadoň ● János Fajó (H) ● Václav Fiala (CZ) ● Viktor Frešo ● Slavomír Gabriška ● Ašot Haas ● István Haász (H) ● István Haraszty (H) ● Gisle Harr (N) ● Xénia Hoffmeisterová (CZ) ● László Horváth (H)  ● Patrik Illo ● Anlaug Jakobsen (N) ● Adam Kalinowski (PL) ● Antonín Kašpar (CZ) ● Richard Keťko ● Tamás Kovács (H)  ● Jozef Kurinec ● Ina Loitzl (A) ● Milan Lukáč ● Susanne Mader (N) ● Róbert Makar ● Miroslav Maler (USA) ● Jaildo Marinho (BR) ● Stano Masár ● Ľubo Mikle ● Lukáš Mjartan ●  Martin Múranica ● Ole Olsen (N) ● Simon Oud (NL) ● Štefan Papčo ● Balázs Pataki (H) ● Karolina Pernar (HR) ● Fredrik Raddum (N) ● Matej Rosmány ● Peter Roller ● Andrej Rudavský ● János Saxon Szász (H) ● Robert Szittay ● Ståle Sørensen (N) ● Øyvind Suul (N) ● Monogramista T.D. ● Hanne Tyrmi (N) ● Helen Vergouwen (NL) ● Ole Videbaek (DK) ● Ján Zelinka

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.