Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Albín Brunovský: V Zrkadle času | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

ďalší originál Tilgnerovej fontány Tritón a nymfa na nádvorí Mirbachovho paláca stojí vo viedenskej Volksgarten?

Výstava

Albín Brunovský: V Zrkadle času

Pálffyho palác (pozrite kontakt)
28. 5. 2010 - 12. 9. 2010
Kurátor: M.Vančo

Slovenská pošta vydáva „rozprávkovú známku“ s ilustráciou Albína Brunovského
Slovenská pošta ju slávnostne inauguruje pri otvorení výstavy v Galérii mesta Bratislavy

Bratislava 28. máj 2010 – Slovenská pošta vydáva poštovú známku s  ilustráciou „Meluzína Jozefína“ od Albína Brunovského z Modrej knihy rozprávok. Známka, ktorej motív vybral Daniel Brunovský, syn jedného z našich najvýznamnejších ilustrátorov, zobrazuje Bratislavský hrad obklopený štyrmi rozprávkovými bytosťami. Slávnostná inaugurácia známky sa uskutoční 28. mája o 17,00 hod. pri príležitosti otvorenia výstavy „Albín Brunovský v zrkadle času“ v galérii aktualít GMB v Pálffyho paláci v Bratislave.
Počas slávnostnej vernisáže výstavy s ilustráciami, voľnou tvorbou a návrhmi známok Albína Brunovského zo 70. rokov , bude k dispozícii aj príležitostná listová priehradka a príležitostná pečiatka. Záujemci si budú môcť známku, obálku prvého dňa (FDC)  zakúpiť, opečiatkovať alebo poslať rovno z Pálffyho paláca.  
Známka s názvom „EUROPA 2010: Detské knihy“ je k dispozícii v nominálnej hodnote 0,90 €. Súčasne s poštovou známkou vydáva Slovenská pošta aj obálku prvého dňa (FDC). Hlavným motívom prítlače FDC je ilustrácia „Hlava s korábom (Španielsky kráľ)“, frontispice z Modrej knihy rozprávok. Námetom FDC pečiatky sú rozprávkové hviezdičky z tej istej knihy. Autorom grafickej úpravy známky, FDC, ako aj FDC pečiatky je akad. mal. Daniel Brunovský. Autorom oceľorytiny FDC je akad. mal. Martin Činovský.
Slovenská ilustrácia má vo svete veľké renomé. K jej najvýznamnejším predstaviteľom patrí Albín Brunovský (1935 – 1997), ktorý sa okrem ilustrovania venoval aj grafickej tvorbe a maľbe. Patril k hlavným predstaviteľom fantazijného realizmu druhej polovice 20. storočia. Z mimoriadne rozsiahlej kolekcie 140 ilustrovaných kníh je
46 venovaných deťom.
Na základe dlhoročnej spolupráce so slovenským básnikom Ľubomírom Feldekom vznikla rozprávková kniha Modrá kniha rozprávok (1974). Táto kniha bola v roku 1974 ocenená vydavateľstvom Mladé letá za „vynikajúcu realizáciu literárnej, výtvarnej a grafickej zložky“. Okrem toho získala veľa úspechov aj na prestížnych medzinárodných výstavách, v Aténach bola nominovaná na Čestnú listinu H. CH. Andersena v roku 1976 a na Medzinárodnej výstave knižného umenia IBA v Lipsku v roku 1977 dostala bronzovú medailu. Z tejto knihy pochádza ilustrácia Meluzína Jozefína, ktorá bola vybraná  ako reprezentatívne dielo slovenskej ilustrácie.

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Kurátor: Beata Jablonská, Kristína Zaťko Jarošová
24. 9. 2020 - 29. 11. 2020
Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.