Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Mark BRUSSE | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

GMB v roku 2011 oslávila 50. výročie založenia?

Výstava

Mark BRUSSE

Pálffyho palác (pozrite kontakt)
22. 5. 2009 - 21. 6. 2009
Kurátor: Alex Mlynárčik

Mark Brusse,

narodený v roku 1937 v Alkmaar v Holandsku.
V roku 1960 prichádza do Paríža. Čoskoro sa kontaktuje s Pierrom Restanym a “novými realistami“ - Robertom Filliou a inými umelcami. V roku 1961 má prvú samostatnú výstavu v Galerie du Haut Pavé v Paríži; na základe vystavených diel ho “Jeune Critique“ vyberá k účasti na Paris-Biennale. V roku 1965, s grantom Harkness Foundation, odchádza na dva roky do New Yorku, kde sa aktívne zúčastňuje diania na vtedajšej dynamickej umeleckej scéne. Po návrate do Európy, v roku 1968 má ďalšiu samostatnú výstavu v Amsterdamskom Stedeljk Museum a o rok neskôr reprezentuje Francúzsko v sochárskej sekcii na Paris-Biennale drevenou inštaláciou “Occupation de l´espace“ (Obsadenie vesmíru). V rokoch 1970 – 72 žije v spoločenstve DAAD v Berlíne; pouličné happeningy a prvá spolupráca s Johnom Cageom. (Po druhýkrát je v Berlíne v roku 1977.) V roku 1975 mu Musée d´Art Moderne de la Ville de Paris poskytuje priestor na samostatnú výstavu; je tiež pozvaný na Venice-Biennale. V roku 1987 ho Gérard Xuriguera a Pierre Restany pozývajú na sochárske sympózium do Olympijského parku v Seoule. Po jeho prvej monumentálnej, 12 metrov vysokej soche nasledujú ďalšie v Japonsku, Ekvádore, Tchai-wane, Portugalsku, Andorre, Portoriku, Maroku a na letisku v Amsterdame.
Žije a pracuje v Paríži. Od roku 1983 sa často zúčastňuje dlhodobých pracovných pobytov, o. i. v Japonsku, Južnej Kórei alebo Ekvádore. Jeho posledný pobyt sa uskutočnil v roku 2008 v Benátkach, kam ho pozvala Nadácia Emily Harvey.
Od roku 1961 sa mu na konte nazbieralo viac než 200 samostatných výstav a účastí na významných podujatiach, ako napríklad “12 Environments“ v Kusthalle Bern v roku 1968, Venice Biennale v roku 1975, Olympiády umení v roku 1988 v Seoule, výstavy v Centre Georges Pompidou, “Paris-New York“v roku 1977, “Big Bang“ v roku 2005.

V roku 1969 ma francúzsky umelecký historik Pierre Restany pozval na podnet Alexa Mlynárčika do Bratislavy, aby som pre park v Piešťanoch vytvoril umelecké dielo ´na mieru´. Nikdy by mi nebolo napadlo, že o 40 rokov neskôr, opäť vďaka Alexovi, sa do Bratislavy vrátim. Za roky, ktoré uplynuli, sa mnohé veci zmenili; Bratislava sa zmenila, ja sám som sa zmenil a, ako dôsledok tejto zmeny, zmenila sa aj moja práca. Čo na mňa pred 40 rokmi, len rok po brutálnej invázii Sovietov do Československa, hlboko zapôsobilo, bol výnimočne pozitívny, dynamický a ušľachtilý postoj ľudí, ktorých som mal príležitosť stretnúť.
Napriek všetkému, čo sa zmenilo, som bol opäť oslovený, aby som predviedol svoju prácu vo Vašom meste. Z toho jasne vyplýva jedno – ušľachtilá mentalita prežila. Je pre mňa veľkým potešením vystavovať vo Vašej galérii (Galéria mesta Bratislavy a Považská galéria umenia v Žiline) veľmi osobnú časť svojich prác, ktoré vypovedajú o tom, čo sa za celé tie roky dialo so mnou.


Paríž, 29. marec 2009, Mark Brusse

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.