Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

JÁN VASILKO | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

môžete navštíviť tvorivé dielne pre rodiny s deťmi?

Výstava

JÁN VASILKO

Mirbachov palác (pozrite kontakt)
8. 3. 2006 - 9. 4. 2006
Kurátor: Vladimír Beskid

Nadácia - Centrum súčasného umenia v Bratislave a Galéria mesta Bratislavy uvádzajú výstavu Nových malieb minuloročného víťaza Ceny Oskára Čepana 2005 Jána Vasilka (narodený 1979), ktorý  je absolventom

Katedry výtvarných umení a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach (1999-2005). Ide o najnovšiu reprezentatívnu sériu malieb z rokov 2005-2006 po jeho návrate z pobytu v USA pod názvom „Štúdie pre utopickú vežu“.

Na rozmerných plátnach sa hrdo vypínajú podivné monumenty, veže, či pamätníky našich dní. Tieto asketické architektúry a vyvýšené skelety sú jednak dedičmi utópií minulosti (predovšetkým ruského konštruktivizmu: Tatlinove veže a „žehličky mrakov“ El Lisického) a zároveň predstavujú nové sociálne konštrukty -  romantické plánovania a osobné projekcie stavebných snov lepšej spoločnosti s radikálnym diktátom umenia. 

Objavujú sa na šedých plochách ako mohutné vežovité konštrukcie, vypreparované kostry, razantné preludy „driapačov mrakov“. Pričom nie je celkom zrejmé, či ide o znamenia monumentov budúcnosti, alebo o  pozostatky industriálneho odpadu, kopu šrotu „utopených“ utopických vízií. Vasilko práve z týchto statických jednoaktoviek veží (medzi rekonštrukciou a revoltou) dokáže vyťažiť dynamické  a živé maliarske scény, plné ilúzie, melanchólie, túžob, absurdity a suchého humoru.   

vasilkopoz.jpg.jpg

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.