Martin Benka (1888 - 1971)

Kurátorka: Anna Oláhová Výstava sa koná v spolupráci s Múzeom Martina Benku v Martine
„Nenadrapovať sa, neliezť privysoko, nehľadať krásu v prázdnote, ale zveľaďovať ju a tešiť sa z nej tam, kde je : medzi ľuďmi,v živote." Martin Benka
Martin Benka (1888 – 1971) je jedným zo zakladateľov slovenskej výtvarnej moderny prvej polovice 20. storočia. Galéria mesta Bratislavy v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine, pri príležitosti 35. výročia úmrtia umelca, predstavujú zo zbierkového fondu Múzea Martina Benku v Martine mimoriadny výber z výtvarnej tvorby tohto významného slovenského maliara a ilustrátora.
Reprezentatívny výber viac ako stodesiatich Benkových diel tvorí verejnosti všeobecne známa maliarska tvorba, ktorá vytvára celkový obraz o jeho maliarskom zameraní. Prezentovaná kolekcia je určitým prierezom Benkovej výtvarnej tvorby, jeho vývojových etáp maliarskeho rukopisu, ako i zastúpenie jednotlivých tém a lokalít, pravidelne sa objavujúcich v jeho výtvarnom diele. Väčšina z nich zachytáva slovenskú prírodu, monumentálne prírodné scenérie, vysoké oblaky a široké obzory, roviny a vlniace sa obilné polia vo vzácnej súhre s človekom. Na počiatky jeho výtvarného snaženia – Medzi kukuricou (1915), Na rovine pri Bratislave (1917), Pieseň roviny (1919), kedy sa vyhraňoval a zároveň potvrdzoval jeho maliarsky štýl, nadväzuje tvorba z 20. a 30. rokov 20. storočia. Táto vrcholná Benkova tvorba predstavuje najmä horskú prírodu Slovenska, ku ktorej sa výtvarne neustále vracal – Na liptovských holiach (1925), V doline (1927), Cez rozvodnenú rieku (1927), Dve ženy (1933), Horské ženy liptovské (1936). Napriek tomu, že 39 rokov prežil v Prahe, témou sa všetky vystavené diela prikláňajú k Slovensku.
Najmladšími vystavenými dielami je málo známa Benkova tvorba zo 40. a 50. rokov (Verní rodu (1940 – 1943), Pred svadbou (1944), Stopy kultúr (1947), Matkina neha (1955 – 1960), Starý hrad (1960). Výstavnú premiéru tu majú niektoré diela z úplných počiatkov jeho tvorby. Celkový obraz o umelcovom maliarskom zameraní dotvára drobná maliarska tvorba – štúdie slovenskej krajiny, ktoré výstižne predstavujú jeho pocity a zážitky z potuliek po Slovensku. Najviac zastúpené sú štúdie z Oravy, Liptova a Spiša. Práve tieto oblasti mu boli veľkým zdrojom poznania a hlavne výtvarnej inšpirácie. Obdivuhodná je ich úprimnosť výtvarného záznamu, ovplyvneného silnými zážitkami umelca priamo v plenéri rôznych oblastí Slovenska a slúžili umelcovi ako podklad pre vznik veľkoplošných obrazových kompozícií. Práve tieto drobné dielka sú dôkazom toho, že jeho snahou nebolo vyvolať dojem zo slovenskej krajiny, zachytiť jej nálady, ale hlavne spontánne zachytiť špecifickú časť prírody, ktorá sa výtvarne stala svetom symboliky a aj vnútorných významov. Ich súčasťou sú i krojové štúdie z viacerých regiónov Slovenska, ktoré vznikali popri nich. Po piatich rokoch je Martin Benka opäť v Bratislave. Predstavené výtvarné diela, ich výnimočnosť spočívajúca nielen v samotnom výbere tematiky, ale aj v nenapodobiteľnom rytme tvarov a farieb, snáď prebudia v ľuďoch túžbu znova ho vidieť, poznávať.
Anna Oláhová