Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Mexická grafika 19. - 21. storočia | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

môžete navštíviť tvorivé dielne pre rodiny s deťmi?

Výstava

Mexická grafika 19. - 21. storočia

Pálffyho palác (pozrite kontakt)
16. 4. 2009 - 17. 5. 2009
Kurátor: Katarína Macurová

Výstava Mexická grafika 19. – 21. storočia sa uskutoční vďaka donácii 66 grafických listov pochádzajúcich z archívu Asociácie mexických grafikov reprezentovanej jej riaditeľom: Alejandrom Alvaradom Carreñom, Galérii mesta Bratislavy.
Posledne sa výstava mexickej grafiky uskutočnila v Strednej Európe pred približne dvadsiatimi rokmi a z toho dôvodu je prvoradým cieľom tejto výstavy predstaviť slovenskej a zahraničnej verejnosti bohatú tradíciu mexickej grafickej tvorby, ktorá v našej zemepisnej šírke predstavuje pomerne exotický fenomén. Prostredníctvom tejto výstavy bude mať publikum možnosť dozvedieť sa o jej histórii, kľúčových osobnostiach a súčasných tendenciách. Výstava bude obsahovať diela vytvorené v priebehu dvoch storočí, čo umožní poukázať na chronológiu mexickej grafiky ( tvorba v období španielskej kolonizácie, tvorba v období mexickej revolúcie a následné hľadanie modernosti až po diferencovanú tvorbu súčasných mexických grafikov). Kolekcia obsahuje listy od významných predstaviteľov mexickej grafiky akými sú: Leopoldo Mendéz, José Guadalupe Posada, Alfredo Zalce či Carlos Alvarado Lang.
Zbierka 66 grafických listov predstavuje svojou kvantitou, časovým horizontom vytvorenia diel a zastúpením zvučných mien unikátny jav, a to nielen v rámci Slovenska ale aj okolitých krajín.

Katarína Macurová

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.