Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Školy | Galéria mesta Bratislavy | vzdelávanie, vzdelávacie programy, animácie, tvorivé dielne; Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

GMB vydala k stálym expozíciám umenia 19. a 20. storočia nových sprievodcov v slovenskom a anglickom jazyku?

Školy

Milí priatelia, 

vzhľadom na kritickú situáciu a vyhlásenie lockdownu, Galéria mesta Bratislavy je od štvrtka 25. 11. 2021 ZATVORENÁ. Vstup na výstavy a expozície v oboch palácoch GMB nie je možný a všetky plánované podujatia a sprievodné programy sú v čase od 25. 11. do 9. 12. ZRUŠENÉ.

VZDELÁVACIE PROGRAMY ZIMA 2021 
Ak si robíte plány, čo podniknete so žiakmi po upokojení situácie, ponúkame Vám niekoľko nových programov, ktoré sme pripravili k aktuálnej výstave Celok je menší ako súčet jeho častí (autor: Peter Bartoš) a k obnovenej expozícii gotického umenia. 

Trvanie: škôlky 60 minút, školy 90 minút
Prihlasovanie: 
7 dní vopred na adrese vzdelavanie@gmb.sk alebo na tel. 0948 512 122 
Vstupné:  škôlky 1,00 € / dieťa, školy (ZŠ, ZUŠ, SŠ a VŠ) 1,50 € / žiak resp. študent
Pedagogický sprievod - vstup zdarma. 

PRE ŠKÔLKAROV A ŽIAKOV PRVÉHO STUPŇA 

PRÍBYTOK PRE SAMBURU 
Mirbachov palác GMB, Františkánske nám. 11 
výstava Celok je menší ako súčet jeho častí

Aký výbeh by ste navrhli pre opičie mláďa vzácneho mačiaka pomenovaného “Samburu”, ktoré sa minulý rok narodilo v bratislavskej zoologickej záhrade? Príďte sa inšpirovať umelcom Petrom Bartošom, ktorý v ZOO dlhé roky pracoval a navrhoval pre zvieratá príbytky. 

MENU PRE CHROBÁKA 
Pálffyho palác GMB,  Panská ul. 19
expozícia gotického umenia
Môžeme na starej povale nájsť poklad veľkej umeleckej a historickej hodnoty? Medzi nepotrebnými vecami na pôjde kostola bola objavená ranogotická drevená socha, Vajnorská madona. Ako sa líši jej terajší vzhľad od pôvodného? V programe sa dozvieme o tvorovi, ktorý mal na svojom jedálnom lístku práve toto dielo zo začiatku 14. storočia a spoločne si vyskúšame niektoré reštaurátorské postupy.

FAREBNÉ KÚZLA
Pálffyho palác, Panská 19
expozícia gotického umenia
Svetlo prenikajúce cez vitráže, obrazy s plátkami pravého zlata, symetria tvarov, toto všetko prispievalo k očareniu ľudí v katedrále v stredoveku a funguje aj dnes. Necháme sa inšpirovať a urobíme si vlastný farebný a svietivý zázrak gotiky.

PRE ŽIAKOV DRUHÉHO STUPŇA A STREDOŠKOLÁKOV

MESTO S PRÍBEHOM  
Mirbachov palác GMB, Františkánske nám. 11
výstava Celok je menší ako súčet jeho častí      
V programe pre starších žiakov a študentov sa vnoríme do témy mesto a jeho komplexných funkcií a potrieb.

KALIGRAFIA INAK
Pálffyho palác, Panská 19
expozícia gotického umenia
Písmo je jeden z najzákladnejších vynálezov ľudstva, tak podstatný pre komunikáciu či vzdelanie, no nemenej fascinujúce je aj po vizuálnej stránke. Každý z nás má svoj rukopis, no podľa písma vieme rozlišovať aj časové obdobia či miestne kultúry. Medzi dielami v galérií nájdeme zaujímavé príklady použitia písma v stredoveku a v ateliéri si vyskúšame náročnú techniku písania gotickou minuskulou.

Tešíme sa na budúce stretnutia v GMB!

 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.