Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Školy | Galéria mesta Bratislavy | vzdelávanie, vzdelávacie programy, animácie, tvorivé dielne; Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

organizujeme celoslovenský program pre školy UMENIE ZBLÍZKA?

Školy

VZDELÁVACIE PROGRAMY
Trvanie: 60 minút, pre ZŠ programy s tvorivou dielňou 90 minút
Prihlasovanie: 7 dní vopred na vzdelavanie@gmb.sk alebo 02/5443 2807
Vstupné: 
deti MŠ          1,00 €

žiaci ZŠ a SŠ   1,50 €
študenti VŠ    2,50 €
Pedagogický sprievod - vstup zdarma. Je možné využiť kultúrne poukazy.

BEZPEČNOSŤ POČAS VZDELÁVACÍCH PROGRAMOV:
- v prípade priaznivého počasia realizujeme tvorivé dielne na nádvorí
- ak je to vo výstave možné, program prebieha pri otvorených oknách
- dezinfekcia, rúška a meranie teploty sú samozrejmosťou

K AKTUÁLNYM VÝSTAVÁM
PRE ŠKÔLKAROV A ŽIAKOV PRVÉHO STUPŇA
POZOR, ŠPERK!
Pálffyho palác, Františkánske nám. 11
výstava Show Me The Face. Jana Machatová / Peter Machata
do 8. 11. 2020
Na výstave šperkárov Machatovcov sa zoznámime s umeleckými dielami, ktoré nie sú určené pre steny galérií, vešajú sa na ľudské telo. Budeme odkrývať, čo máme na šperkoch radi a podľa toho si každý z nás naplní svoju vlastnú šperkovničku. V ateliéri si ukážeme, že krásnu brošňu môžeme vytvoriť aj sami.

OČAMI MIMOZEMŠŤANA
Mirbachov palác, Františkánske nám. 11
výstava Snívaj!?
do 29. 11. 2020
Napadla vám niekedy myšlienka, že skoro všetko, čo je pre nás každodenné a samozrejmé, by mohlo byť celkom inak? Sme totiž súčasťou nesmierneho vesmíru, v ktorom je oveľa viac možností, než sú tie, ktoré poznáme. Aj preto na výstave Snívaj !? nájdeme diela umelcov, ktorí dokázali „prekročiť svoj tieň“ a dostať sa za hranice bežného. Podarí sa to aj nám?

PRE ŽIAKOV DRUHÉHO STUPŇA A STREDOŠKOLÁKOV
KOLLER? JASNÉ!
Mirbachov palác, Františkánske nám. 11
výstava Snívaj!?

do 29. 11. 2020
Zdá sa, že už prišiel ten čas, kedy slovenskí umelci tvoriaci v období socializmu neoficiálnu alternatívnu scénu, sú všeobecne známi a aj medzi niektorými mladými sú „in". Výnimoční boli aj tým, že dokázali reagovať na svoju neľahkú dobu prostredníctvom silného metaforického myslenia. Viete si také fungovanie predstaviť? Patrí metafora do výbavy súčasnej generácie?
Môžeme sa otestovať pri spoločnej akcii na nádvorí a tiež na výstave ponúkajúcej to najlepšie od týchto autorov.


K STÁLYM EXPOZÍCIÁM
PRE ŠKÔLKAROV A ŽIAKOV PRVÉHO STUPŇA
FAREBNÉ KÚZLA
Pálffyho palác, Panská 19
expozícia gotického umenia
Svetlo prenikajúce cez vitráže, obrazy s plátkami pravého zlata, symetria tvarov, toto všetko prispievalo k očareniu ľudí v katedrále v stredoveku a funguje aj dnes. Necháme sa inšpirovať a urobíme si vlastný farebný a svietivý zázrak gotiky.

MOŽNO PRÍDE MOZART
Mirbachov palác, Františkánske nám. 11
expozícia barokového umenia
Čo si predstavíme, keď sa povie osemnáste storočie? Zdobený strop s maľovanými anjelmi? Máriu Teréziu v krásnych šatách, zlátený koč, alebo prestretý stôl s porcelánovým servisom?
Na výstave hravou formou odpo­zorujeme ľudí, ktorí vtedy žili, ako aj veci, ktorými sa obklopovali. V ateliéri sa im potom na okamih pripodobníme.

AKO VZNIKÁ KNIHA
Pálffyho palác, Panská 19
expozícia umenia 20. storočia
Čo je to knižný dizajn a aké má pravidlá? Dokážeme podľa obálky rozo­znať, v akom obdobíkniha vyšla? Porovnáme viaceré vydania rovnakej knihy od jedného autora a z galérie neodídeme bez vlastnoručne vyrobenej knižky.

TAJNÉ SPRÁVY
Pálffyho palác, Panská 19
expozícia umenia 20. storočia
Ako prežívame náš bežný deň? Pamätáme si všetky činnosti, ktoré vykonáme? V minulosti mohli byť aj obyčajné aktivity sledované úradmi. Vyššia moc nielen povoľovala, ale aj zakazovala. Prenesieme sa na chvíľu do obdobia socializmu a vyskúšame si tajné techniky šifrovania, množe­nia a odovzdávania informácií.

PRE ŽIAKOV DRUHÉHO STUPŇA A STREDOŠKOLÁKOV
DROBNÉ SKRÝŠE GOTICKÉHO UMENIA
Pálffyho palác, Panská 19
expozícia gotiky
Pootvorené dvierka čítacieho pultu pod Máriou odhaľujú kalamár, na pulte je kniha s krásne upravenou väzbou. Cestujeme po zákutiach obrazu a odhaľujeme, aké predmety a akým spôsobom vyrábali stre­dovekí remeselníci. V tvorivej časti premeníme ateliér na tiché miesto sústredenej práce.

MAĽBE POD KOŽU
Mirbachov palác, Františkánske nám. 11
expozícia barokového umenia
Staré maliarske techniky v sebe ukrývajú zložité technologické postupy. Príprava podkladu či záverečné lakovanie mohlo v niektorých prípadoch zabrať viac času ako samotná maľba. V rámci programu si povieme a názorne ukážeme, aké postupy si maliari v minulosti obľúbili a prečo.

OBRAZ – ODRAZ
Pálffyho palác, Panská 19
expozícia umenia 20. storočia
Prečo nás ľudí od nepamäti fascinuje zrkadlo a na čo všetko nám slúži? Ako sa stalo, že zrkadlo vstúpilo do výtvarného umenia a aké diela týmto spojením vznikli? Galéria mesta Bratislavy má zaujímavú zbierku príkla­dov na túto tému. Súčasťou našej prechádzky bude aj Pasáž od Mateja Kréna, ktorá nás uvedie k zážitkovej tvorivej aktivite.

PREMIETAČKA U VÁS ALEBO U NÁS
PRE MALÝCH AJ VEĽKÝCH (TÉMY SÚ PODĽA VEKU V ODLIŠNÝCH VERZIÁCH)
Zhasnite, zastrite okná a objednajte si od nás lektora, ktorý príde priamo k vám (do 130km) do triedy aj s premietačkou (dataprojektorom), aby spolu s vašimi žiakmi rozprúdil pútavú diskusiu o témach z dejín umenia. Alebo sa vyberte k nám do historických priestorov Pálffyho paláca a okrem premietania sa prejdeme aj medzi dielami – originálmi. Všetky ponúkané témy prispôsobujeme cieľovej skupine, od najmenších detí až po dospievajúcich žiakov.

TÉMY NA VÝBER:
UMELCI A OBJEDNÁVATELIA – Dnes silno vnímame, kto vytvoril slávne dielo, ale vieme aj pre koho? Kedysi mali objednávatelia neraz väčšiu vážnosť ako umelci. Pre koho teda vzniká umenie dnes a v minulosti? Odráža sa to aj na samotných dielach?
MODRÁ – V umení môžete prežiť zážitok aj z jednej jedinej farby, zvlášť keď je starostlivo vybraná. Poznáte rozdiel medzi ultramarínom a kobaltom? Viete, že modrá môže byť niekedy vzácnejšia ako zlatá?
DOBRÍ A ZLÍ KLAMÁRI – Pomysleli by ste si, že na dejiny umenia sa dá nazerať aj z perspektívy klamania a neklamania? Nuž, aj klamať je ume‑ nie, a práve v umení je klam vyslovene doma. Či je to zlá, alebo dobrá správa, spoznáme spoločne.
PRÍBEH FOTOGRAFIE – Aj vy fotíte odušu a najčastejšie mobilom? Viete, že sa niekedy fotilo aj pištoľou alebo vlakovým vagónom? Fotografia má krásne dejiny a je bežná 

aj vo výtvarnom umení vrátane diel v našej galérii.

ONLINE PONUKA GMB

PRE ŠKÔLKAROV A ŽIAKOV PRVÉHO STUPŇA
Ponuka vzdelávacích programov s tvorivými aktivitami  TU.
TVORIVÉ HRY S UMENÍM nájdete na www.umeniezblizka.gmb.sk

PRE ŽIAKOV DRUHÉHO STUPŇA A STREDOŠKOLÁKOV
Stop Motion Challenge
Tvorivá výzva pre teenagerov s využitím mobilu online na stiahnutie TU.

 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.