Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

Kresby | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

Exhibitions


Explore the archive of exhibitions

DID YOU KNOW?

The City Gallery of Bratislava publishes children´s exhibition guides?

Exhibition

Kresby

Author: Agnesa Sigetová
Mirbach Palace (show Contact)
5. 4. 2018 - 24. 6. 2018
Curator: Ivan Jančár

„Ahoj Neška, ako sa máš?“ „No, žijem.“

 

     Taký bol zvyčajne začiatok našich telefonátov, po ktorých som často a rád chodieval do jej podmanivého ateliéru na Drotárskej ulici v Bratislave, zaplneného dielami jej vtedy už zosnulého manžela, výborného sochára Pavla Tótha, a, samozrejme, aj jej vlastnými. Neška bola sugestívna žena, často mi rozprávala o svojom živote, o vlastnej tvorbe už hovorila pomenej. Pripravovali sme spolu výstavy v Galérii NOVA (spolu s Jankou Boledovičovou, spolumajiteľkou tejto pôvabnej komornej galérie v centre Bratislavy), neskôr aj v Galérii mesta Bratislavy a v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne. Pripravoval som jej katalógy a veľmi rád som čítal jej texty. Bola nám veľmi blízka, ako aj ďalším našim priateľom, predovšetkým známym zberateľom a podporovateľom umenia Edite a Honzovi Kukalovcom. Bola trocha aj čarodejnicou, to najdôležitejšie, čo mi vyveštila, sa mi vrchovato a k mojej plnej spokojnosti splnilo. Spolu s Fedorom Kriškom sme pripravovali jej monografiu, ale veľmi jej záležalo na tom, aby ako prvá vyšla monografia Pavla Tótha. Tej manželovej sa dočkala, jej vlastná, žiaľ, vyšla v trenčianskom vydavateľstve  Q-EX až po jej smrti.

     Z minulosti k nej stále doliehal zvláštny smútok, ktorý mal korene v jej detstve a zvláštnymi šedivými odtieňmi sa zafarboval aj počas jej často zložitých životných období. „V tejto opustenej izbe, ktorá nádherne voňala jablkami poukladanými na skriniach, som pochopila, že nikto ma nemá rád, a bolo to definitívne, až dodnes. Keď mama zabuchla za sebou dvere izby, z kľaku som sa okamžite dostala do sedu a dlhé hodiny som bola schopná snívať o svete, ktorý vôbec neexistoval. Bol to tajný svet, len môj, a ja som ho začala milovať a tešila som sa na tú nádhernú samotu. Večer prišiel otec a svoju drahú Šešuličku, ako ma nazýval, zdral aj on. Potom za trest, bez večere, sme sa všetky deti, aj strýkove, stretli v kuchyni, pokľakali okolo babky, otcovej matky, ktorá sedela rozložitá na stoličke, ruky mala poprepletané ružencom, a modlili sme sa pred spaním. Ruky sme mali zopnuté na prsiach, hlavu sklonenú k hrudi. Babka odriekavala modlitbu: Ďakujeme ti, Bože, za dary tohto dňa. A my sme mali povedať: Ďakujeme ti, Bože. Za čo som vlastne mala ďakovať, za aké dary, bola som celá modrá a hladná – bolelo ma všetko, aj duša. A ja som odmietla ďakovať.“ JANČÁR, Ivan – KRIŠKA, Fedor: Agnesa Sigetová. Trenčín: Q-EX, 2007, s. 15.

FPU_podpora.jpg

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?

Agnesa Sigetová

Other exhibitions/actions


Pálffy Palace / Exhibition
Curator: Vladimír Kordoš, Marián Meško
21. 4. 2020 - 30. 8. 2020
Mirbach Palace / Exhibition
Author: Albín Brunovský
Curator: Ivan Jančár
12. 3. 2020 - 30. 8. 2020
Pálffy Palace / Exhibition
Authors: Matej Krén / Juraj Krén
Curators: Kristína Zaťko Jarošová, Ivan Jančár
26. 9. 2019 - 31. 5. 2020
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.