Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

GCM do GMB | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

Exhibitions


Explore the archive of exhibitions

DID YOU KNOW?

The installation Passage by Matej Krén consists of almost 15,000 books?

Exhibition

GCM do GMB

Pálffy Palace (show Contact)
8. 2. 2018 - 10. 6. 2018
Curator: Richard Gregor

Výstava je predĺžená do 10. júna 2018.

Delimitovaná zbierka Galérie Cypriána Majerníka (2011-2013) / GCM do GMB

Výstava je príležitosťou vrátiť sa k „utopickému“ počinu založiť v dočasne obnovenej Galérii Cypriána Majerníka (2008-2014), sídliacej v šiestich kancelárskych miestnostiach na druhom poschodí Zichyho paláca, vlastnú umeleckú zbierku. Keďže pôvodné zameranie galérie od jej vzniku v roku 1957 bolo určené na propagovanie mladého umenia, rozhodli sme sa svojho času zbierku špecializovať na autorské juvenílie - diela, ktoré vznikli do 5 rokov od skončenia akademického vzdelávania príslušného autora. Za krátke obdobie troch rokov sa nám spolu s Ninou Vrbanovou podarilo získať približne 80 diel, v odhadovanej hodnote viac ako 60.000 EUR, z ktorých väčšina pochádza z veľkorysých darov od autorov alebo dedičov. Do desať novších prác bolo zakúpených pomocou grantovej podpory ministerstva kultúry. Trvalo viac než tri roky od politického rozhodnutia ukončiť činnosť galérie, kým sa zbierka, jestvujúca bez adekvátnej odbornej správy, deponovaná v nezabezpečenom a neklimatizovanom priestore, dostala pod profesionálnu ochranu - delimitáciou spod Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto v prospech Galérie mesta Bratislavy.

Diela v zbierke majú nevšednú umeleckú a dokumentárnu hodnotu. Konkrétne dary väčšinou navrhli samotní autori, s pozitívnym sentimentom k odkazu Cypriána Majerníka, Ernesta Špitza (iniciátor vzniku inštitúcie v 50. rokoch) ako poctu kultovej galérii, v ktorej mnohí z nich zažili svoje vôbec prvé prezentácie. Prirodzene, juvenílie len zriedka predstavujú vrcholnú tvorbu svojich tvorcov. No ukazujú vývoj a zdroje neskoršieho zrelého výrazu a svetonázoru, ukazujú ideály a inšpirácie, formálne experimenty a hľadania - preto ich možno považovať za dôležitý zbierkotvorný segment. Na Slovensku dnes iná podobne ladená kolekcia neexistuje. Kým nevznikne, dovtedy bude bývalá zbierka Galérie Cypriána Majerníka ukážkou jednoduchej metódy, ako sa dá v krátkom čase postaviť zmysluplná kolekcia, na ktorú nadväzovať stačí dobrá odborná orientácia a „nos“ na tých mladých umelcov, ktorí to do budúcna nevzdajú.

 

-rg-

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?

Other exhibitions/actions


Pálffy Palace / Exhibition
Curator: Vladimír Kordoš, Marián Meško
21. 4. 2020 - 30. 8. 2020
Mirbach Palace / Exhibition
Author: Albín Brunovský
Curator: Ivan Jančár
12. 3. 2020 - 30. 8. 2020
Pálffy Palace / Exhibition
Authors: Matej Krén / Juraj Krén
Curators: Kristína Zaťko Jarošová, Ivan Jančár
26. 9. 2019 - 31. 5. 2020
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.