Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

Na počiatku zmeny | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

Exhibitions


Explore the archive of exhibitions

DID YOU KNOW?

The City Gallery of Bratislava is an allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic.

Exhibition

Na počiatku zmeny

Author: John Demos
Pálffy Palace (show Contact)
2. 11. 2017 - 14. 1. 2018

Sme v srdci Balkánu, polostrova, ktorý neustále vyvádza Európu z rovnováhy. Fotograf John Demos je Grék. Pôvodom zo severného Grécka, vyrastal teda v blízkosti Albánska. Gréci a Albánci sú jednými z najstarších susedov na kontinente. Medzi susedmi od nepamäti bývajú konflikty. V tomto albume sa  však susedia stretávajú. Fotoaparát je v rukách gréckeho fotografa, tváre, ktoré zachytáva, patria Albáncom. Nesplniteľná misia? S Johnom Demosom sme o tom diskutovali. Nesúhlasí s mojím názorom, že táto mozaika kolektívneho portrétu ľudu tým, že je neúplná –  čo  však pri fotografickej sérii nezodpovedá celkom pravde, lebo ona ukončená je – zdanlivo narušuje rovnováhu, a môže sa preto javiť ako portrét „o čosi ochudobnených ľudí“.

John mi ukázal ďalší zo svojich albumov. Z iných krajín aj z Grécka. Ten istý štýl. Také isté drsné tváre. Musím priznať, že tváre Grékov sú nielen oveľa strnulejšie než tváre Albáncov, ale zdajú sa byť oveľa vráskavejšie a zúfalé. Verím Johnovi Demosovi, verím mu ako človeku aj ako fotografovi.

Albánsko a Albánci, bohužiaľ, nemajú „imidž“, ten je ešte len vo výstavbe. Je založený na smutných udalostiach s loďami, ktoré niesli utečencov z roku 1991, a na roku 1997, keď si Albánci zničili vlastnú krajinu. To pripúšťa a akceptuje. Počas nášho rozhovoru som sa ho opýtal, či mu niekedy napadlo, že v jeho albume o dnešných Albáncoch  najvľúdnejšie pôsobí mŕtvy muž. John to bez váhania pripúšťa, pretože je to zjavné a on to vie. Na fotografii je mladý muž, Arben Borci z mesta Shkoder. Je jednou z posledných obetí komunizmu. Bol zavraždený tajnou políciou práve v deň, keď tam bol John Demos fotografovať.

Ďalej listujeme albumom a hľadáme výnimočné fotografie, mŕtvy muž je krásny, krajší než ostatní žijúci.

Nikto z nás nevie, čo povedať. Snažíme sa to nevnímať ako symbol, lebo vieme, že fotografia je výsledkom náhody. John Demos bol tam, uprostred utrpenia a smútku blízkych, no bez mihnutia oka stlačil spúšť. Možno to znie čudne, ale stále si myslím, že ho k vytvoreniu fotografie viedol tajomný impulz.  Určite pozná balkánske balady, grécke a albánske, ktoré sa zaoberajú poslednými prianiami umierajúcich. Tu je taká fotografická parafráza: „Hej, reportér, ty, ktorý ma fotíš, uznaj moju krásu, nepokaz to!“

John Demos si to inštinktívne všimol. Zarámovaný zavraždený nie je zneuctený, je zobrazený najgracióznejšie zo všetkých. Fotograf nielenže neporušil  poslednú vôľu iného človeka, ale, dalo by sa povedať, šiel ešte ďalej: k posvätnosti. Arben Borci, ktorý sa ocitol v tomto albume, bol zabitý za slobodu všetkých, ktorých môžeme vidieť na fotografiách. Zdá sa, že im vzal ich krásu, ostali im iba drsné a vráskavé tváre, ťažko skúšané nemilosrdnou dobou, ktorá sa však blíži ku koncu.

ISMAÏL KADARÉ / Mars 2008

Výňatky z úvodného textu napísaného ISMAIL KADARE:

PORTRAIT D’UN PEUPLE DANS SES MAUVAIS JOURS

Réflexions sur l’album photographique de John Demos

---John Demos / Albanie

French Edition ACTES SUD, 2008

ISBN: 978-2-7427-7619-1

---Γιαννης Δημου / Αλβανια

Εικονες στο μεταιχμιο

1990-1991

Greek edition APEIRON PHOTOS, 2008

ISBN: 978-960-89773-4-1

 

 

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?

John Demos

Other exhibitions/actions


Pálffy Palace / Exhibition
Curator: Vladimír Kordoš, Marián Meško
21. 4. 2020 - 30. 8. 2020
Mirbach Palace / Exhibition
Author: Albín Brunovský
Curator: Ivan Jančár
12. 3. 2020 - 30. 8. 2020
Pálffy Palace / Exhibition
Authors: Matej Krén / Juraj Krén
Curators: Kristína Zaťko Jarošová, Ivan Jančár
26. 9. 2019 - 31. 5. 2020
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.