Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

The Little Prince | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

Exhibitions


Explore the archive of exhibitions

DID YOU KNOW?

Before 1975, the City Gallery of Bratislava had its seat in the premises of the Primatial Palace.

Exhibition

The Little Prince

Mirbach Palace (show Contact)
3. 3. 2016 - 3. 4. 2016

Malý princ (po francúzsky Le Petit Prince) vyšiel po prvý raz 6. apríla 1943 v New Yorku a krátko na to aj vo francúzskom vydaní s ilustráciami. Ide o najslávnejšie dielo spisovateľa, básnika a pilota (jedného z prvých) Antoina de Saint-Exupéryho (1900, Lyon – 1944, blízko Marseille). Autor mal vo svojom živote dve vášne: lietanie a písanie.

            Malý princ je štvrtou najprekladanejšou knihou na svete – jestvuje vo viac ako 200 jazykoch a dialektoch, a bola vyhlasovaná za najlepšiu knihu 20. storočia vo Francúzsku. Filozofický príbeh bol adaptovaný do rôznych umeleckých foriem a médií: zvukové nahrávky, rozhlasové a divadelné hry, film. Je poetickou rozprávkou s ilustráciami autora, Antoina de Saint-Exupéryho. Knižku napísal počas druhej svetovej vojny, keď letel do Severnej Ameriky.

            Krátky príbeh obsahuje autobiografické prvky: pilot zostal osem dní uviaznutý v púšti. Vtedy stretáva mladého princa, ktorý dopadol na Zem z malého asteroidu. Počas toho, ako sa pilot pokúša opraviť svoje lietadlo, malý zlatovlasý princ mu rozpráva príbeh o svojom živote a kladie mu otázky o existencii na Zemi. 

            Knižka je plná fantazijných, nereálnych prvkov. Fantázia má v Malom princovi fungujúce miesto, pretože skôr než na realizme dospelých je logika príbehu viac založená na detskej predstavivosti. Hoci je napohľad detskou knižkou, poskytuje všeobecné zamyslenia nad životom, ľudskými vzťahmi a vlastnosťami. Opisuje samotu, priateľstvo, lásku, stratu, zodpovednosť, a tiež podstatné otázky zo sveta dospelých.

            "Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.” alebo “Ty budeš navždy zodpovedný za všetko, čo si skrotíš.” – sú zjavne tými najznámejšími citátmi, pretože sa dotýkajú ľudského spájania. Týmto aj iným vetám v príbehu dala tvár múdrosť a životné skúsenosti.

             Desaťfarebné litografie, ktoré Galéria mesta Bratislavy predstavuje verejnosti od 3. marca do 3. apríla 2016, boli vytvorené a vytlačené v ateliéri umeleckého tlačiara Philippa Morena so súhlasom a pod kontrolou Dedičov Antoina de Saint-Exupéryho (La Succession Antoine de Saint-Exupéry) v spolupráci s vydávateľstvom Bibliothèques des Introuvables. Každá litografia je vytlačená na 250 g papieri BFK Rives a obsahuje slepotlač s ochrannou známkou „Succession Antoine de Saint-Exupéry“. Dedičia dali zhotoviť niekoľko limitovaných edícií súboru 20 litografií v roku 2009, pričom naša kolekcia je zapožičaná zo zbierky nemeckého zberateľa Michaela Andreasa-Wahleho a sprostredkovaná nemeckým vydavateľstvom Kontakt Verlag.

         Ide teda o novodobé litografie vytvorené podľa originálnych kresieb autora. Jeho pôvodné akvarelové ilustrácie sa ako kompletný celok známy z knižky nezachovali. Najucelenejší pôvodný rukopis obsahujúci text aj ilustrácie z Malého princa je uchovávaný v The Morgan Library & Museum v New Yorku. Je v ňom dvojnásobne toľko textu ako vo výslednom vydaní a podobne aj ilustrácie sú v ňom v podobe často nepoužitých náčrtov, konceptov. Rukopis sa sem dostal v roku 1968 kúpou od Exupéryho blízkej priateľky Silvie Hamilton Reinhardt. Silviu Hamilton navštívil Exupéry v apríli 1943, krátko po tom, ako bola knižka vydaná, aby jej svoj rukopis daroval so slovami: „Chcel by som vám dať niečo nádherné, ale je to všetko, čo mám“. Krátko na to opustil mesto New York, kde prežil dva roky počas II. svetovej vojny a kde knižku napísal.

Zámerom Galérie mesta Bratislavy je osloviť touto výstavou predovšetkým detského diváka. Sprievodné programy k výstave sú pripravené pre školské skupiny a rodiny s deťmi.

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?

Other exhibitions/actions


Pálffy Palace / Exhibition
Curator: Vladimír Kordoš, Marián Meško
21. 4. 2020 - 30. 8. 2020
Mirbach Palace / Exhibition
Author: Albín Brunovský
Curator: Ivan Jančár
12. 3. 2020 - 30. 8. 2020
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.