Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

RADISLAV MATUŠTÍK STIPEND 2011: BACK TO NATURE | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

DID YOU KNOW?

The City Gallery of Bratislava  celebrated its 50th anniversary in 2011.

Exhibition

RADISLAV MATUŠTÍK STIPEND 2011: BACK TO NATURE

Authors: Michal Fric, Erika Miklóšová, Marek Ružinský
Pálffy Palace (show Contact)
5. 4. 2011 - 22. 5. 2011
Curator: Veronika Kahánková

Galéria mesta Bratislavy v rámci svojho programu Štipendium Radislava Matuštíka, ktoré je každorocne od roku 2004 udelované na základe výberu odbornej poroty mladému kurátorskému projektu, sprístupní 5. apríla kurátorský projekt Veroniky Kahánkovej prezentujúci aktuálnu tvorbu absolventov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave - Eriky Miklóšovej, Mareka Ružinského a Michala Frica.

Nature - príroda, podstata, nátura, charakter, vernost predstavuje súcasnú tvorbu mladýchslovenských umelcov. Ich návrat k podstate. Dielo už nie je pod dohladom pedagóga a jeho tvorba nemá „usmernovatela“. Mladý umelec hladá cestu k svojmu vlastnému výrazu. Hladanie samého seba zacína opustením centra slovenského výtvarného umenia. Umelec bez akéhokolvek priameho kontaktu alebo vnuknutia zacína spracúvat aktuálne témy, ktoré ho inšpirujú. Individualisti, ktorí sa neprispôsobili "centru" sa "ako cudáci" vracajú spät do svojho pôvodného bydliska, spracúvajú vonkajšie podnety a z pohladu "centra" ktoré vníma neprítomnost a vzdialenost tvorcu ako "defekt" ju primajú práve naopak - s výzvou.

Erika Miklóšová hlavnú inšpiráciu naberá zo svojej obce Kostolná pri Dunaji. V tvorbe sa v myšlienkach vracia najmä ku krajine, ktorá obec obklopuje. Erikinou prioritou je tvorivá sloboda a „ príbeh malby“, preto sa neupína na jeden zdroj informácií.Marek Ružinský sa venuje fenoménu absencie a prázdnoty a to v rôznych významoch a podobách, ci už v sociálnej alebo „formálnej rovine“. So svojim vystavujúcim dielom Marcher nesleduje len kona, ale aj urcitú formu absenciu skutocného života, ktorá nám uniká ako na „bežiacom páse“. Tvorba Michala Frica balansuje na hrane reprezentacnej a abstraktnej malby. V tvorbe nachádzame obdobný kód ako pocas štúdia, zmenou prostredia- presunom na perifériu sa však „komentár“ pozmenil.

 

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?

Michal Fric, Erika Miklóšová, Marek Ružinský

Other exhibitions/actions


Mirbach Palace / Exhibition
27. 6. 2019 - 27. 10. 2019
Pálffy Palace / Exhibition
Author: Ľubo Stacho
Curator: Lucia L. Fišerová
20. 6. 2019 - 13. 10. 2019
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.