Grafické kabinety

Stála expozícia v Mirbachovom paláci

Grafické kabinety tvoria interiérovú výzdobu dvoch miestností prvého poschodia Mirbachovho paláca, ktorú si objednal pravdepodobne jeden z pôvodných vlastníkov budovy. Výnimočné sú nielen svojimi rokokovou štukou zdobenými stropmi, ale aj dreveným obložením, do ktorého je vsadených 290 grafických listov, rytín, leptov a mezzotínt z druhej polovice 17. a 18. storočia, ktoré boli sekundárne kolorované neznámymi autormi.
V svetskom kabinete je v jednotlivých paneloch v štvorúrovňovej dekoratívnej inštalácii umiestnených 84 grafických listov francúzskej, talianskej a anglickej proveniencie. Kolekcia pozostáva z pastorálnych, alegorických, historických, mytologických, žánrových a dvoch biblických tém. Najpočetnejší je súbor diel s námetmi zo života Márie Medicejskej podľa predlôh flámskeho maliara Petra Paula Rubensa. K ďalším zaujímavým grafikám patria rytecké interpretácie predlôh Françoisa Bouchera, Charlesa Josepha Dominiqua Eisena, Jeana-Baptistu Le Princea, Pierra Mignarda, Louisa de Boullognea, Pietra da Cortonu či Angeliky Kauffmanovej atď.
V biblickom kabinete sa nachádza 206 grafických listov rôznych veľkostí s výlučne sakrálnymi námetmi. V strednej časti troch stien sú umiestnené pozoruhodné diela talianskej proveniencie väčšieho formátu. Po krajoch a na východnej stene sú to zasa menšie grafiky holandského, nemeckého, francúzskeho a talianskeho pôvodu. Najrozsiahlejšia séria grafík je dielom holandských umelcov Caspara a Jana Luykenovcov a Francesca Antonia Meloniho. Spomenúť možno aj grafické listy vytvorené podľa predlôh Jacopa Amigoniho, Giuseppe Zocchiho, Giovanniho Battistu Pittoniho, Pietra Longhiho, Francesca Moarda alebo Sébastiena Le Clerca. Viaceré diela, napríklad podľa predlôh Franza Sigrista st., Gottfrieda Bernharda Göza, rytcov Jakoba Gottlieba Thelotta a pravdepodobne Georga Philippa II. Rugendasa, vydalo nemecké vydavateľstvo Johanna Georga Hertela. Od roku 1975 sú tieto diela po pamiatkovej rekonštrukcii Mirbachovho paláca prístupné návštevníkom ako súčasť stálych expozícií GMB.
Načítava sa...
Grafické kabinety
Grafické kabinety
Grafické kabinety
Grafické kabinety
prev
next

Grafické kabinety

Publikácia ku stálej expozícii

Grafické kabinety — podľa prevažujúcej tematiky grafických listov pomocne nazvané „svetský“ a „biblický“ — sa zachovali ako interiérová výzdoba stien v dvoch miestnostiach reprezentačného podlažia Mirbachovho paláca, ktorú si objednal pravdepodobne jeden z pôvodných vlastníkov budovy. Nachádza sa v nich 290 rytín, leptov a mezzotínt z druhej polovice 17. a 18. storočia sekundárne kolorovaných neznámymi autormi. V svetskom kabinete je v jednotlivých paneloch v štvorúrovňovej dekoratívnej inštalácii umiestnených 84 grafických listov francúzskej, talianskej a anglickej proveniencie. Kolekcia pozostáva z pastorálnych, alegorických, historických, mytologických, žánrových a dvoch biblických tém. Najpočetnejší súbor diel bol realizovaný podľa maliarskych predlôh flámskeho maliara Petra Paula Rubensa.
Detail

Oči dokorán pre Obetovanie Ifigénie

Podcast

Bola ženou s výnimočným talentom. V dobe, keď ženy bežne nemohli študovať a očakávali sa od nich domáce práce, sa presadila ako vynikajúca grafička. Louise-Magdeleine Horthemels založila spolu so sestrami známu grafickú dielňu Horthemels-Cochin-Tardieu-Belle, ktorá sa v Paríži 18. storočia tešila veľkej popularite. Grafický list z jej ruky sa nachádza aj na Slovensku, v grafických kabinetoch Mirbachovho paláca Galérie mesta Bratislavy. O diele aj jeho autorke sme sa v novom vydaní podcastu Oči dokorán, ktorý vzniká v spolupráci s GMB, porozprávali s kurátorkou zbierky starej kresby a grafiky Patríciou Ballx.
Detail